IELTS 6.5 – jaki to poziom i czy wystarczy na studia?

Data ostatniej aktualizacji: 20.10.2026

IELTS 6.5 to dobry wynik, który otwiera drogę do wielu programów studiów prowadzonych w języku angielskim. W przybliżeniu odpowiada górnemu poziomowi B2 i znajduje się blisko C1 w skali CEFR. Dla wielu uczelni wynik 6.5 jest wystarczający zarówno na studia licencjackie, jak i – w zależności od programu – na studia magisterskie.

Nie oznacza to jednak, że IELTS 6.5 automatycznie spełnia wymagania każdej uczelni. Wymagany wynik zależy między innymi od kraju, uczelni, kierunku i poziomu studiów. Co więcej, niektóre uczelnie sprawdzają nie tylko wynik ogólny, ale również rezultaty z poszczególnych części egzaminu.

W tym artykule wyjaśniamy, jaki poziom języka oznacza IELTS 6.5, na jakie studia może wystarczyć i na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania wymagań rekrutacyjnych.

Spis treści:

  1. IELTS 6.5 – jaki to poziom?
  2. Co potrafi osoba z IELTS 6.5?
  3. Czy IELTS 6.5 wystarczy na studia?
  4. IELTS 6.5 na studia licencjackie
  5. IELTS 6.5 na studia magisterskie
  6. IELTS 6.5 overall – czy to wystarczy?
  7. Gdzie sprawdzić wymagany wynik IELTS?
  8. IELTS 6.5 – podsumowanie
  9. FAQ

Ten artykuł możesz przeczytać w 5 minut.

IELTS 6.5 – jaki to poziom?

W skali IELTS wynik 6.5 znajduje się pomiędzy 6.0 (Competent User) a 7.0 (Good User).

Oznacza to, że osoba z takim wynikiem potrafi skutecznie posługiwać się językiem angielskim w większości sytuacji, również w środowisku akademickim i zawodowym. Nadal mogą pojawiać się błędy i niedokładności, szczególnie przy bardziej złożonych konstrukcjach, abstrakcyjnych tematach czy wymagającej argumentacji.

W odniesieniu do skali CEFR wynik 6.5 jest najczęściej umieszczany na górnej granicy B2, blisko poziomu C1. Nie należy jednak traktować IELTS i CEFR jako identycznych systemów – nie istnieje ścisłe przeliczenie, w którym jeden wynik IELTS zawsze odpowiada konkretnemu poziomowi CEFR.

Co potrafi osoba z IELTS 6.5?

Przy wyniku 6.5 kandydat zazwyczaj:

  • rozumie bardziej złożone teksty i wypowiedzi;
  • uczestniczy w rozmowach i dyskusjach na bardziej wymagające tematy;
  • przedstawia własne opinie i uzasadnia swoje stanowisko;
  • pisze dłuższe, logicznie zbudowane teksty;
  • funkcjonuje w środowisku akademickim lub zawodowym;
  • korzysta z bardziej zaawansowanego słownictwa i struktur gramatycznych.

Nie oznacza to oczywiście, że jego znajomość angielskiego jest bezbłędna. Może nadal popełniać błędy, zwłaszcza w sytuacjach wymagających bardzo precyzyjnego języka.

Czy IELTS 6.5 wystarczy na studia?

W wielu przypadkach tak. IELTS 6.5 jest bardzo często spotykanym wymaganiem rekrutacyjnym na studia prowadzone w języku angielskim.

Nie ma jednak jednej uniwersalnej odpowiedzi – wymagania mogą się różnić nawet pomiędzy poszczególnymi kierunkami na tej samej uczelni.

Dlatego przed zapisaniem się na egzamin warto sprawdzić wymagania konkretnego programu.

IELTS 6.5 na studia licencjackie

W przypadku studiów licencjackich (undergraduate) 6.5 jest bardzo częstym wymaganiem i na wielu uczelniach taki wynik będzie wystarczający.

Dotyczy to między innymi wielu programów prowadzonych w języku angielskim w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie czy USA.

Wymagania mogą jednak wyglądać różnie. Uczelnia może na przykład oczekiwać:

  • 6.5 overall;
  • 6.5 overall i minimum 6.0 z każdej części;
  • 7.0 overall;
  • albo innego zestawu wyników, zależnie od kierunku.

Dlatego samo sprawdzenie ogólnego progu dla uczelni może nie wystarczyć.

IELTS 6.5 na studia magisterskie

W przypadku studiów magisterskich (postgraduate) sytuacja jest bardziej zróżnicowana.

IELTS 6.5 może być wystarczający na wiele programów magisterskich, ale nie jest to regułą. Niektóre uczelnie i kierunki wymagają 7.0 lub nawet wyższego wyniku.

Wyższe wymagania są szczególnie prawdopodobne w przypadku kierunków, na których znajomość języka odgrywa bardzo dużą rolę – na przykład:

  • prawa;
  • medycyny;
  • dziennikarstwa;
  • filologii i kierunków językowych;
  • niektórych programów MBA;
  • części kierunków humanistycznych i społecznych.

Z kolei na niektórych kierunkach technicznych i ścisłych wymagania językowe mogą być nieco niższe. IELTS 6.0–6.5 może być wystarczający między innymi na część programów związanych z inżynierią, informatyką czy naukami przyrodniczymi.

Nie jest to jednak uniwersalna zasada. Nawet dwa podobne kierunki na różnych uczelniach mogą mieć zupełnie inne wymagania.

IELTS 6.5 overall – czy to wystarczy?

Niekoniecznie.

Jednym z najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, jest różnica między Overall Band Score a wynikami z poszczególnych części egzaminu.

IELTS ocenia cztery umiejętności:

  • Listening;
  • Reading;
  • Writing;
  • Speaking.

Na ich podstawie otrzymujesz wynik ogólny.

Możesz więc uzyskać na przykład:

Część egzaminuWynik
Listening7.0
Reading7.0
Writing6.0
Speaking6.0
Overall6.5

Wynik ogólny wynosi 6.5, ale uczelnia może wymagać np. 6.5 overall i minimum 6.0 w każdej części. W takim przypadku powyższy rezultat spełnia wymaganie.

Może się jednak zdarzyć, że program wymaga 6.5 overall i minimum 6.5 z każdej części. Wtedy ten sam wynik nie będzie wystarczający.

Dlatego zawsze sprawdzaj oba elementy: wynik ogólny oraz minimalne wyniki cząstkowe.

Gdzie sprawdzić wymagany wynik IELTS?

Najważniejsza zasada brzmi: zawsze sprawdzaj wymagania na oficjalnej stronie konkretnego programu lub uczelni.

Informacje znalezione na blogach, forach czy stronach poświęconych studiom zagranicznym mogą być pomocne, ale wymagania rekrutacyjne mogą się zmieniać.

Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  1. minimalny Overall Band Score – np. 6.5;
  2. minimalny wynik z każdej części – np. nie mniej niż 6.0 z Listening, Reading, Writing i Speaking;
  3. rodzaj akceptowanego egzaminu – nie każdy program musi akceptować dokładnie te same wersje testu;
  4. ważność certyfikatu;
  5. dodatkowe wymagania językowe, jeśli takie obowiązują;
  6. termin, do którego trzeba dostarczyć wynik.

Warto również sprawdzić, czy wymagania dotyczą całej uczelni, czy konkretnego wydziału i programu. Różnice między kierunkami mogą być znaczące.

IELTS 6.5 – podsumowanie

IELTS 6.5 to dobry i stosunkowo wysoki wynik, odpowiadający mniej więcej górnemu poziomowi B2 i znajdujący się blisko C1 w skali CEFR. Oznacza, że potrafisz skutecznie posługiwać się językiem angielskim w wielu codziennych, akademickich i zawodowych sytuacjach, choć nadal mogą pojawiać się błędy i niedokładności.

Czy wystarczy na studia? Bardzo często tak. Wynik 6.5 jest częstym wymaganiem na studiach licencjackich i jest akceptowany przez wiele programów magisterskich. Nie jest to jednak uniwersalny próg – bardziej wymagające kierunki mogą oczekiwać wyniku 7.0 lub wyższego.

Najważniejsze jest również to, że 6.5 overall nie zawsze wystarczy. Uczelnia może wymagać określonego minimum z każdej części egzaminu, dlatego przed rejestracją na IELTS warto dokładnie sprawdzić wymagania konkretnego programu.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy IELTS 6.5 wystarczy Ci na studia, odpowiedź brzmi: prawdopodobnie tak, ale ostateczną odpowiedź znajdziesz w wymaganiach wybranej uczelni i kierunku.

FAQ

Czy uczelnie akceptują IELTS General Training?
Zazwyczaj nie. Na studia wymagany jest najczęściej IELTS Academic. Wersja General Training służy głównie do celów zawodowych i migracyjnych. Przed rejestracją upewnij się, którą wersję akceptuje wybrany program.

Czy na studia w Wielkiej Brytanii potrzebny jest IELTS for UKVI?
Nie zawsze. Przy studiach na poziomie licencjackim lub wyższym na uczelni, która jest sponsorem wizowym, uczelnia zwykle sama ocenia znajomość języka i może akceptować standardowy IELTS Academic. IELTS for UKVI bywa wymagany m.in. przy kursach poniżej poziomu studiów, np. kursach przygotowawczych. Zawsze sprawdź wymagania uczelni.

Czy IELTS 6.5 wystarczy na anglojęzyczne studia w Polsce?
Często tak. Polskie uczelnie prowadzące programy po angielsku zwykle oczekują poziomu B2, któremu odpowiadają wyniki IELTS w przedziale 5.5–6.5. Konkretny próg ustala jednak każda uczelnia i kierunek, więc warto sprawdzić zasady rekrutacji.

Co zrobić, jeśli mam 6.5 overall, ale za niski wynik z jednej części?
Po egzaminie komputerowym możesz skorzystać z One Skill Retake, czyli poprawić tylko tę jedną część zamiast zdawać cały egzamin. Wniosek składa się w ciągu 60 dni od pierwotnego testu. Wcześniej sprawdź, czy uczelnia akceptuje wynik z poprawki.

Jak sprawdzić, czy jestem gotowy na 6.5?
Najlepiej przez próbny egzamin obejmujący wszystkie cztery części, ocenione przez egzaminatora lub lektora znającego kryteria IELTS. Szczególnie Writing i Speaking trudno rzetelnie ocenić samemu. Wynik próbny pokaże też, która część najbardziej obniża Twój overall.

Podobne wpisy